Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Opryski

    Czas od oprysku do deszczu – ile powinien wynosić odstęp czasowy?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski16 sierpnia, 2022Brak komentarzy3 Mins Read
    czas od oprysku do deszczu

    Czas od oprysku do deszczu jest kluczowy z przynajmniej kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o skuteczność stosowanego preparatu. Niemniej istotne jest to, czy środek przedostanie się do gleby. Sprawdź, ile powinno minąć.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czas od oprysku do deszczu – herbicydy
    2 Czas od oprysku do deszczu – pestycydy i nawozy
    2.1 Susza a pestycydy
    2.2 Nawozy i pestycydy dolistne – czas od oprysku do deszczu
    2.3 Nawozy i pestycydy doglebowe – czas od oprysku do deszczu

    Opryski są często stosowane zarówno w profilaktyce chorób, jak i szkodników. Wiele z nich można używać tylko w określonych warunkach, na przykład w sytuacji, gdy pogoda jest odpowiednia. Sprawdź, jaki powinien być czas od oprysku do deszczu w przypadku najpopularniejszych preparatów.

    Czas od oprysku do deszczu – herbicydy

    Zanim zajmiesz się opryskami na chwasty, musisz wiedzieć, jaki wpływ na nie ma deszcz. W niektórych przypadkach jego wpływ może być pozytywny, a w innych w ogóle przekreśla skuteczność stosowania herbicydów.

    I tak w przypadku użycia produktów dolistnych, to znaczy aplikowanych bezpośrednio na liście, a nie do gleby, czas od oprysku do deszczu nie powinien być krótki. Bardzo często będzie całkowicie uniemożliwiał wchłanianie substancji. Inaczej jest natomiast w przypadku środków, które stosuje się doglebowo. W tym przypadku niewielki i umiarkowany deszcz będzie sprzyjał przenoszeniu substancji aktywnych w głąb ziemi, co pozwoli skutecznie wyeliminować problem chwastów.

    Czas od oprysku do deszczu – pestycydy i nawozy

    Nieco inaczej wygląda to w przypadku pestycydów, czyli wszystkich środków, których celem jest zwalczanie chorób, szkodników, a także zapobieganie ich rozprzestrzenianiu. Podobnie sprawa ma się w przypadku nawozów. W tym przypadku czas od oprysku do deszczu zależy przede wszystkim od preparatu. Z tego względu przed jego zastosowaniem uważnie przeczytaj etykietę, co da ci odpowiedź na większość Twoich pytań.

    Zobacz też:
    Głęboki jesienny oprysk mocznikiem drzew owocowych

    Susza a pestycydy

    Warto najpierw zaznaczyć, że nazbyt suche podłoże jest również niepożądane jak krótki czas od oprysku do deszczu. Wysuszona gleba nie jest w stanie przyjąć pestycydów ani nawozów w wystarczającym stopniu. To sprawia, że ich dawka będzie po prostu nieskuteczna. Co więcej, również nawożenie dolistne nie jest wskazane przy wysokich temperaturach czy silnym nasłonecznieniu – może dojść bowiem do poparzenia roślin.

    Nawozy i pestycydy dolistne – czas od oprysku do deszczu

    Nawożenie dolistne jest najskuteczniejsze, gdy czas od oprysku co deszczu wynosi przynajmniej kilkanaście godzin. W takim przypadku preparaty są w stanie odpowiednio zadziałać, zgodnie ze swoim przeznaczeniem. W przypadku niektórych substancji aktywnych czas ten ulega skróceniu lub wydłużeniu, co warto sprawdzić przed aplikacją. Gwałtowna ulewa w krótkim czasie po oprysku będzie w znacznym stopniu zmniejszać skuteczność preparatów. 

    Nawozy i pestycydy doglebowe – czas od oprysku do deszczu

    W przypadku preparatów doglebowych czas od oprysku do deszczu ma podwójne znaczenie. Po pierwsze, warto stosować tego rodzaju środki na lekko wilgotne podłoże. Z tego względu idealny będzie okres po umiarkowanym deszczu albo kilku lekko deszczowych dniach, jeśli poprzedzała je susza. W ten sposób nawozy dotrą w głąb ziemi, do korzeni.

    Z drugiej strony w przypadku tego rodzaju nawozów, podobnie jak i herbicydów, czas od oprysku do deszczu nie musi być długi. Co więcej, lekkie opady korzystnie wpływają na działanie substancji aktywnych, pomagając w rozprowadzaniu ich wprost do korzeni roślin. Nadal jednak warto zwracać uwagę na to, co producenci piszą na opakowaniach preparatów. Nie jest to bowiem złota zasada.

    Krótki czas od oprysku do deszczu jest częstym zmartwieniem rolników i ogrodników. Jeśli stosujesz herbicydy, pestycydy albo nawozy, zwłaszcza dolistne, musisz zawsze sprawdzić, co na ten temat mówi producent. Niektóre substancje aktywne sa odporne na umiarkowany opad, podczas gdy w przypadku innych skuteczność środków gwałtownie spada, jeśli po oprysku w krótkim czasie następuje deszcz. Warto, abyś planował wszystkie działania związane z ochroną i wspomaganiem roślin, opierając się na tym, jaki, według pogody, będzie czas od oprysku do Deszczu.

    Archiwum: sierpień 2022
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Oprysk drzew owocowych: przegląd tematyki

    Oprysk roundupem – jak go bezpiecznie wykonać?

    Opryskanie ogórków mlekiem – skuteczny i ekologiczny sposób na szkodniki?

    Signum – oprysk winorośli zwalczający choroby liści

    Oprysk na robaczywe śliwki – jak skutecznie zwalczyć szkodniki

    Oprysk na parcha jabłoni – kiedy opryskiwać i jak chronić drzewa?

    Ekologiczny oprysk pomidorów – jak chronić plon w zgodzie z naturą

    Skuteczny i bezpieczny oprysk na mszyce w domu i ogrodzie

    Stężenie mocznika w oprysku pszenicy – jak uzyskać optymalny efekt

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.