Choroby korzeni truskawek sprawiają, że przydomowy ogródek może zostać zniszczona. Podobnie ma się sprawa z profesjonalnymi uprawami. Możesz zminimalizować to ryzyko. Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać objawy zwiastujące chorobę.
Choroby korzeni truskawek upośledzają całą roślinę. System korzeniowy jest niesamowicie istotny. To przy jego pomocy truskawka pobiera cenne pierwiastki oraz wodę. Patogeny potrafią całkowicie zniszczyć korzenie, przez co roślina obumiera. Niestety nie zawsze udaje się uratować zarażony egzemplarz. Istotne jest jednak, aby uchronić pozostałe rośliny. Wiedza o chorobach, które atakują truskawki, może uratować twoje plony. Poznaj najczęściej występujące schorzenia.
Zgnilizna korony truskawki
Choroby korzeni truskawek, możemy rozpoznawać po tym, co się dzieje z rośliną nad ziemią. Powodem występowania choroby jest lęgniowiec Phytophthora cactorum. Typowym objawem dla zgnilizny korony truskawki widoczne są na przekroju podłużnym korony. Łodyga w wyniku infekcji jest krótsza. Dodatkowo widoczna jest zgnilizna w kolorze pomarańczowym lub brązowym. Intensywność występowania choroby uzależniona jest panujących warunków atmosferycznych. W wodnym środowisku zarodniki infekują korzenie. To właśnie tam może rozpocząć się cały proces rozwoju patogenu.
Warunki rozwoju oraz zabiegi chroniące przed zgnilizną korony
W jaki sposób patogen wytrzymuje skrajnie niskie temperatury? Zimuje w porażonych organach w formie oospor, czyli zygocie otoczonej grubą ścianą komórkową. Bodźcem do rozwoju są wyższe temperatury, które pojawiaj się wiosną. Podczas intensywnego podlewania, woda może stanowić nośnik patogenów. Spływając od zarażonej rośliny do zdrowej, przenosi przyczynę choroby. Objawów infekcji powinieneś wypatrywać przede wszystkim w okresie wegetacji. Niektóre objawy będą widoczne nawet na rozwijających się roślinach. Zadbaj o to, aby plantacja była zakładana z wykorzystaniem sadzonek wysokiej jakości.
Wetycylioza truskawki
Jest to schorzenie powodowane przez grzyb Verticillium dahliae. Choroby korzeni truskawek, takie jak wertycylioza nasila się w przypadku, gdy odmiana jest szczególnie podatna na ich działanie. Grzyb poraża korzenie. Rozwija się w naczyniach truskawki. Wierzchołki korzeniowe zarażone przez patogen obumierają. Na przekroju korony widoczne są plamki lub przebarwienia, które powstają na porażonych naczyniach. Podczas suchej pogody objawy są lepiej widoczne. To właśnie wtedy wśród porażonych roślin usychają najpierw najstarsze liścia, a następnie pozostałe. Grzyb atakuje również rozłogi.
Warunki rozwoju oraz zabiegi chroniące przed wetycyliozą
Patogen zimę spędza w postaci grzybni. Może tak czekać na odpowiedni moment do rozwoju nawet przez kilkanaście lat. Choroba może występować w formie latentnej, czyli patogen znajduje się w tkance rośliny, nie daje jednak żadnych objawów. W takim wypadku ujawnia się dopiero w momencie wystąpienia dłuższych okresów bez wody. Po tym, jak stwierdzisz obecność choroby na plantacji, musisz odkazić narzędzia, ponieważ mogły one mieć kontakt z patogenem. Zamierające rośliny powinieneś szybko wykopać oraz spalić. Twoim celem jest zminimalizowanie ryzyka rozniesienia się zarazy.
Choroby korzeni truskawek – czerwona zgnilizna korzeni truskawki
Choroby korzeni truskawek, takie jak czerwona zgnilizna, uważane są za szczególnie niebezpieczne. Uszkadzają one narząd, który rośliny wykorzystują do pobierania ważnych do życia składników. Chorobę wywołuje lęgniowiec Phytophthora fragariae. Patogen infekuje korzenie włośnikowe, również przy ich pomocy wnika do tkanek rośliny. Infekcja powoduje zgniliznę. Po przekrojeniu korzenie wzdłuż możesz obserwować przebarwienie walca osiowego. Będzie miało ono kolor, zbliżony do czerwonego. Korzenie, które zostały zainfekowane, obumierają oraz odpadają. W wyniku system jest słabo rozwinięty.
Warunki rozwoju oraz zabiegi chroniące przed czerwoną zgnilizną korzeni
Patogen tworzy w porażonych korzeniach oospory. Po tym, jak gnijące korzenie się rozpadną, oospory zostaną uwolnione do gleby. Zła wiadomość dla wszystkich rolników jest taka, że mogą tam przetrwać nawet 4 lata. Kiełkują w temperaturze około 12°C. Tworzą wtedy zarodnię pływkową. Im wyższa wilgotność gleby, tym większa szansa na infekcję. Patogen bardzo dobrze czuje się w glebach zwięzłych. Jeżeli zaobserwujesz objawy choroby, to musisz sprawdzić pozostałe truskawki wzdłuż linii nawadniania. Jeżeli wykryjesz czerwoną zgniliznę korzeni, musisz odkazić glebę przy pomocy sprawdzonych środków.
Choroby korzeni truskawek – zgnilizna ogonków liściowych truskawki
Schorzenie powodowane przez grzyb Didymella lycopersici. Jest to przypadłość, która w Polsce występuje stosunkowo rzadko. Najczęściej możesz ją zaobserwować w wilgotne lata. Patogen najczęściej infekuje ogonki liściowe stąd jego nazwa. Poza tym może atakować owoce oraz korzenie. Powoduje powstawanie ciemnobrązowych plam, które obumierają. Pojawia się nekroza, która może być rozległa i zajmować znaczną powierzchnię zarażonej tkanki. Przeważnie choroba prowadzi do obumierania najpierw porażonego organu, a następnie kwiatostanu i całej rośliny. Grzyb zimuje w porażonych tkankach.
Warunki rozwoju oraz zabiegi chroniące przed zgnilizną ogonków
W związku z tym, że patogen przeżywa zimę w porażonych tkankach, to musisz je zawsze usuwać. Źródłem zakażenia są zarodniki konidialne. Występują one w postaci brązowych owocników, które nazywa się piknidiami. Gdy nadchodzi sezon wegetacyjny, owocniki pojawiają się w bardzo dużej ilości na tkance objętej nekrozą. Co więcej, wydobywa się z nich biała wydzielina. To nic innego jak zarodniki, które następnie zakażają pozostałą część uprawy. Jeżeli zauważysz porażone patogenem osobniki, powinieneś od razu usunąć je z uprawy. Ograniczenie nawozów azotowych pomaga zminimalizować ryzyko choroby.
Korzeniak szkodliwy
Przejdźmy na chwilę do szkodników, ponieważ również one mogą zrujnować system korzeniowy truskawek. Szczególnie groźny jest korzeniak szkodliwy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to nicień, który wyrządza duże szkody na uprawach. Pasożytuje on na wielu roślinach. Potwierdzono jego obecność na około 350 różnych gatunkach. Atakuje zarówno profesjonalne uprawy, jak i przydomowe ogródki. Jest on mocno powiązany z grzybami, które powodują choroby. Korzeniak uszkadza korzenie, dzięki czemu patogeny mogą w znacznie łatwiejszy sposób dostać się do tkanek rośliny.
Korzeniak szkodliwy – objawy żerowania oraz rozpoznanie
Korzeniak ma kształt cylindryczny. Jest to zwężający się z obu końców nicień, którego długość nie przekracza 0,8 mm. W przypadku tego gatunku występuje dymorfizm płciowy. Samce mają mniejszy sztylet, czyli twardą strukturę, która służy im do wnikania w organizm żywiciela. Cykl rozwojowy składa się z kilku etapów:
- jajo;
- cztery stadia młodociane;
- osobnik dorosły.
Objawy żerowania widoczne są na korzeniach. Poprzez tworzenie toksycznych substancji pojawia się nekroza. We wczesnych fazach jest ona mała, jednak później stopniowo się powiększa.
Patogeny z roku na rok coraz częściej atakują plantacje. Wpływają na to zmieniające się warunki atmosferyczne. Lata są coraz cieplejsze, a opady występują zazwyczaj masowo. Tym samym, patogeny lubiące ciepło oraz wilgoć intensywnie się rozwijają. Wiele chorób truskawek intensywnie atakuje korzenie. Niektóre mogą dawać efekty na całej powierzchni rośliny. Patogeny odglebowe są bardzo trudne do usunięcia. Niestety z racji na to, że przebywają w podłożu, to znacznie ciężej jest je wyeliminować. Konieczna jest jednak duża wiedza, która pozwoli ci rozpoznać zagrożenie oraz podjąć odpowiednie kroki.
Powiązane artykuły:
- Choroby poziomek oraz truskawek – wartości odżywcze poziomki pospolitej, choroby i szkodniki atakujące uprawy
- Choroby truskawek i sposoby ich zwalczania. Biała plamistość liści, mączniak prawdziwy truskawki, antraknoza i inne
- Choroby pora atakują uprawy – zwalczanie rdzy pora oraz innych chorób i szkodników. Uprawa i pielęgnacja pora
- Siew truskawek: jak przygotować glebę i sadzonki do uprawy
- Truskawki w szklarni – czy uprawa owoców w tunelu gwarantuje większy i smaczniejszy plon?